Najważniejsze zasady projektowania użytecznych stron

N

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do stworzenia wspaniałej strony internetowej. Wybraliśmy jednak cztery najważniejsze zasady projektowania, które przyczyniają się do stworzenia wspaniałej i udanej witryny.

Dla każdej z tych zasad mamy zamiar szczegółowo omówić to, co oznaczają i podać kilka różnych przykładów, aby rozjaśnić o co nam chodzi.

Nie sądzimy, by jedna z zasad była ważniejsza od drugiej. Kiedy przeanalizujesz wszystkie cztery z nich, okaże się, że są one bardzo przydatne i skuteczne w projektowaniu stron internetowych Poznań.

Zasada nr 1: Użyteczność

Każda witryna powinna być użyteczna dla użytkowników i odwiedzających. Na przykład wszyscy użytkownicy nie lubią stron ze zbyt skomplikowaną nawigacją ponieważ prowadzi to do bezsensownego przeklikywania i straty  czasu. Kiedy witryna okazuję się przydatna, okazuje się również cenna. Dobrze zaprojektowana strona internetowa zaspokoi potrzeby użytkowników i ma solidny cel, a nie tylko dobrze wygląda. Dodatkowo użyteczna strona internetowa dostarczy użytkownikom istotne informacje. Wymagania użytkownika lub odwiedzającego są spełnione poprzez dostarczenie odpowiednich informacji. To świetne koło życia.

Spójrzmy na stronę internetową Infermedica. Pierwszą rzeczą, jaką widzisz na swojej stronie głównej, jest duża pozycja “Sztuczna inteligencja dla firm z zakresu opieki zdrowotnej”. Jest to trochę niejasne, ale na szczęście jest to wyjaśnione bardziej szczegółowo poniżej.

Główny cel witryny jest dwukrotnie większy od pozostałych elementów. Po pierwsze, jest wskazane, co Infermedica może zrobić dla przemysłu medycznego. Po drugie, pojawia się zachęta do przjrzenia demo. Cała strona internetowa wyjaśnia łatwość i usprawnienie przepływu pracy medycznej przy użyciu sztucznej inteligencji Infermedica.

Ponadto przyciski wezwania do działania są czytelne i jasne w przekazie . To świetnie, ponieważ nie ma sprzecznych wezwania do działań na tej stronie, np. Zachęcanie odwiedzających do zarejestrowania się w biuletynie, zarejestrowania się na bezpłatną próbę i tak dalej. Cel witryny internetowej Infermedica jest wyrazisty i jasny.

Firma Infermedica dostarcza wyjaśnienie sposobu, w jaki ich produkt działa i konkretne przypadki użycia w ramach odpowiednich informacji.

Mimo, że na tej stronie nie ma dużo tekstów, jest ładunek informacji na łodziach. Kopia jest bardzo zwięzła i ma sens. To sprawia, że ​​uczenie się o wydarzeniu jako potencjale najlepiej podniecającym łatwe, ale również użyteczne. Żadna z informacji wydaje się nie na miejscu lub nie ma znaczenia.

Zasada nr 2: Komunikacja

Wszystko na stronie internetowej stanowi odpowiedni komunikat. Od koloru przycisków do sposobu interakcji użytkownika ze stroną. Ważne jest, aby strona internetowa zapewniała jasne instrukcję dotyczące wypełniania formularza i czytelne informacje zwrotne dla użytkownika, jeśli coś się nie powiedzie lub wymaga poprawek.

Jasny język jest kluczowy. Dodatkowo hierarchia odgrywa dużą rolę. Kiedy hierarchia jest nieczytelna, myląca lub po prostu źle rozplanowana, użytkownik pogubi się na stronie. To zła komunikacja.

 

Zasada nr 3: prostota

Gdy projekt jest uproszczony, oznacza to, że jest przechowywany tylko w niezbędnej i odpowiedniej zawartości. To fantastyczna rzecz do osiągnięcia w każdej witrynie.

To też oznacza, że witryna jest przydatna. Jeśli nie zauważyłeś już, wszystkie cztery zasady są różne, ale współpracują razem. Osiągnięcie jednego pomaga osiągnąć drugie. Proste projekty wykorzystują białą przestrzeń, aby ułatwić czytelność, przejrzystość i strawność elementów strony.

Proste strony są wolne od bałaganu. Prosta konstrukcja wymaga tylko interakcji i wysiłku użytkowników. To wszystko sprawia, że projekt staje się o wiele bardziej oczywisty.

Idealnym przykładem  prosto zaprojektowanej strony internetowej jest pixelsperfect.pl Obejrzyj powyższy zrzut ekranu. Jest to sekcja nieco dalej od strony głównej. Mało tak się dzieje, ale nadal jest to przydatne. Ma wspaniałe zdjęcie gejowskiej pary, to najważniejsza rzecz, którą widzisz.

Potem pojawia się krótki nagłówek i krótki podtytuł, która szybko wyjaśnia, że ​​jest to aplikacja randkowa dla gejów. Najdziwniejsza rzecz jest to, że nie ma tam nic innego. Ta sekcja jest przykładem pięknego projektowania stron internetowych.

Co jeszcze możemy powiedzieć o tej sekcji? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aplikacji, musisz kliknąć link. Sekcja nie zawiera niczego, co byłoby zbędne. Tym niemniej pozwala to użytkownikowi na uzyskanie niezbędnych informacji, jeśli tego chce.

Zauważyłeś też nawigację? Ukryta jest pod ikoną menu (hamburgerem) po lewej stronie. Ponownie nawigacja nie przeszkadza. Nie ma niezliczonych linków, które próbują Cię przekierować gdzie indziej.

Każda sekcja ma swój cel i jest bardzo mało, aby Cię odwrócić, jako gość, z tego. Ta sekcja zawiera wszystkie podstawowe zasady prostego projektowania: użycie białych przestrzeni, bezbłędnych, oczywistych, zawierających jedynie niezbędne informacje. Z kolei sekcja jest użyteczna i celowa.

Zasada nr 4: Spójność

Kiedy mówię o spójności, odnoszę się do dwóch różnych rzeczy. Po pierwsze, istnieje spójność stron internetowych i ogólna obecność w sieci. Ta sama witryna, aplikacja internetowa lub produkt powinny mieć taki sam styl wizualny na każdej stronie i na różnych platformach lub urządzeniach.

Artykuł został przygotowany we współpracy z agencją pixelsperfect.pl –  projektowanie stron internetowych  Poznań

About the author

Grzegorz Nowacki

Dodaj komentarz