Jak przyśpieszyć stronę internetową na WordPressie?

J

Szybkość wczytywania się Twojej strony jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jej sukcesie.

 Powolne ładowanie witryny może zaszkodzić reputacji Twojej strony, a także pozbawić cię zysków, ponieważ przełoży się to na spadek liczby konwersji. Z drugiej strony witryna zapewniająca szybkie ładowanie się treści może przyczynić się do wzrostu popularności Twojego biznesu. Przyciągnie więcej odwiedzających, co przyczyni się do zwiększenia liczby potencjalnych klientów i ostatecznie przyciągnie więcej klientów.

Pierwszym krokiem do zapewnienia szybkiego ładowania strony internetowej jest użycie odpowiedniego systemu zarządzania treścią CMS jak WordPress, które zapewnia najlepszą technologię. Jednak na tym Twoja praca się nie kończy. Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie, aby treści zamieszczane w witrynie nie zakłócały jej wydajności.

Musisz znaleźć odpowiednią równowagę między rodzajem multimediów które użyjesz na stronie, a także ich umieszczeniem. Na przykład animowane pliki GIF mogą zwiększyć atrakcyjność Twojej strony, ale z drugiej strony są to często duże pliki, które wpływają na szybkość wczytywania się strony. Ponadto tekst ładuje się szybciej niż obrazy, więc zwracaj uwagę na multimedia, które użyjesz na stronie.

01. Nie przeciążaj strony głównej

 Jeśli miałbyś zapamiętać tylko jedną rzecz z tego artykułu, to ta wskazówka byłaby najważniejsza. Unikaj przeładowywania treścią i multimediami strony głównej.

Wypełnienie strony głównej zbyt dużą ilością treści i multimediów (tekst, obrazy, filmy i animacje) może mieć negatywny wpływ na optymalizację szybkości jej wczytywania. Załadowanie treści może trwać zbyt długo, a to przyczyni się do rezygnacji użytkownika z dalszego przeglądania strony i opuszczenia jej bez zapoznania się z Twoją ofertą.

Dobrze zaprojektowana strona główna z minimalną liczbą teści i multimediów pozwoli odwiedzającym Twoją witrynę szybko zorientować co jest głównym przesłaniem Twojej strony. Na stronie głównej umieść tylko zajawkę najważniejszych informacji. Natomiast rozwinięcie poszczególnych sekcji umieść na podstronach. Przykład  dobrze zoptymalizowanej strony głównej możesz zobaczyć pod adresem: https://pixelsperfect.pl/projektowanie/projektowanie-stron-www-poznan/

02. Umieść najważniejszą treść na górze strony 

Above fold („powyżej zagięcia”) odnosi się do sekcji strony głównej witryny, która jest widoczna dla użytkowników natychmiast po załadowaniu strony i przed przewinięciem jej w dół. Jest to najważniejsza sekcja witryny, ponieważ jest to pierwsza rzecz, którą zobaczy każdy, gdy wejdzie, i pierwsza sekcja, która się załaduje.

Skorzystaj z tej sekcji w sposób strategiczny, przyciągając uwagę użytkowników, podczas gdy reszta zawartości witryny ładuje się. Możesz to zrobić poprzez umieszczenie trafnego sloganu witryny oraz dodanie atrakcyjnego zdjęcia w tle. Przyjętym standardem jest umieszczenie na górze strony internetowej tekstu nagłówka i podtytułu (np. Nazwy firmy i hasło), logo oraz przycisku wezwania do działania „call to action”.

03. Zoptymalizuj rozmiary swoich zdjęć

Najprostszą wskazówką jest tutaj używanie plików JPEG zamiast obrazów PNG, gdy tylko jest to możliwe.

Wynika to z faktu, że pliki JPEG są generalnie bardziej zoptymalizowane pod kątem Internetu niż pliki PNG, co oznacza, że ​​są mniejsze i szybciej się pobierają, zachowując prawie ten sam poziom jakości. Wyjątkiem jest tutaj potrzeba stosowania zdjęć z przezroczystym tłem, które oferuję jedynie format png. Aby zmniejszyć wagę zdjęć istnieje wiele bezpłatnych narzędzi dostępnych online, takich jak TinyJPG, Compressor.io i ImageOptimizer.

Wraz z rozwojem Internetu pojawiają się nowe formaty zdjęć, które gwarantują niską wagę zdjeć przy zachowaniu rozsądnej jakości. WebP to stosunkowo nowy format obrazu wprowadzony przez Google, który zapewnia lepszą kompresję, a tym samym lepszą wydajność zarówno plików JPEG, jak i PNG. Niestety CMS WordPress nie wspiera natywnie korzystanie z tego formatu, dlatego zachodzi tutaj konieczność skorzystania z wtyczek. Jedną z takich jest WebP Express, która umożliwia w łatwy sposób dodanie grafiki z tym formatem na stronę.

06. Staraj się zachować przewagę tekstu nad innymi multimediami

Jak wspomniano powyżej, tekst ładuje się szybciej niż obrazy i animacje. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego powinieneś skupić swoją uwagę projektową na na odpowiednim doborze treści. Szybko ładujący się nagłówek tekstowy natychmiast zwraca uwagę na główną wiadomość Twojej witryny, a tym samym poprawia ogólne wrażenia użytkowników.

 Innym kluczowym powodem jest SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek) czyli wysiłki podejmowane w celu zapewnienia, że ​​Twoja witryna zajmie wyższą pozycję pod względem określonych słów kluczowych w wynikach wyszukiwania. Nie zwracając uwagi na kwestie techniczne, należy podkreślić jedną rzecz: Dobrze przygotowany i wysokiej jakości tekst pomoże Google (i innym wyszukiwarkom) lepiej zrozumieć, o czym jest Twoja strona internetowa – w ten sposób bezpośrednio zwiększając szanse na wyższą pozycję w rankingu. Przykładem dobrego kompromisu pomiędzy ilością tekstu, a zawartością multimediów jest strona pixelsperfect.pl, która zajmuję się projektowanie stron w Poznaniu.  Multimedia takie jak zdjęcia mają tylko pośredni wpływ na SEO, poprawiając jedynie ogólne wrażenia użytkowników lub przyciągają uwagę użytkowników na dłużej. Dlatego jeśli chcesz wybrać najbardziej optymalną formę treści, aby przyciągnąć więcej użytkowników do swojej witryny, tekst jest najlepszym wyborem.

 

About the author

Grzegorz Nowacki

Dodaj komentarz